Cebu Airways Boeing 757-200
Product number:
514811
Listprice:
14,71 €
Cebu Pacific of the Philippines started its operations as a no-frills carrier in 1995, causing quite a stir in the market. In 2001, it purchased three Boeing 757-236s from British Airways, of which the first was registered C2714. The original of our model, it sports colorful stylized sights from the country's capital of Manila.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | British Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 757 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 28 x 95 mm |
| Wingspan | 76 mm |
| Weight | 57 g |
| Aircraft Registration | RP-C2714 |
| Release Date | May/June 2005 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Cebu Pacific of the Philippines started its operations as a no-frills carrier in 1995, causing quite a stir in the market. In 2001, it purchased three Boeing 757-236s from British Airways, of which the first was registered C2714. The original of our model, it sports colorful stylized sights from the country's capital of Manila.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | British Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 757 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94 x 28 x 95 mm |
| Wingspan | 76 mm |
| Weight | 57 g |
| Aircraft Registration | RP-C2714 |
| Release Date | May/June 2005 |