BMW X3S "Maerkischer Kreis rescue service"
Product number:
047135
Listprice:
8,61 €
The Märkischen Area operates this attractive BMW X3 as an emergency doctor vehicle. The Herpa miniature replica is equipped with a Hella RTK 6 emergency flashing light system as well as all original logos and printings.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Notarzt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 9.8 g |
| Release Date | July/August 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Märkischen Area operates this attractive BMW X3 as an emergency doctor vehicle. The Herpa miniature replica is equipped with a Hella RTK 6 emergency flashing light system as well as all original logos and printings.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Notarzt |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 9.8 g |
| Release Date | July/August 2006 |