BMW 5 Touring, metallic
Product number:
034401
Listprice:
8,82 €
After the 5series BMW sedan was launched in toy and model stores in the end of April, now the five-door Touring variant with tailgate follows in deep-sea blue metallic. . Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | deap sea blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | September/October 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the 5series BMW sedan was launched in toy and model stores in the end of April, now the five-door Touring variant with tailgate follows in deep-sea blue metallic. . Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | deap sea blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | September/October 2010 |