BMW 5 Series Touring Federal Police
Product number:
095600
Listprice:
20,97 €
The Federal Police in Germany still use the predecessor model of the current BMW 5 Series Touring. With more than 20 printing operations as well as a Hella RTK 7 warning light bar, the silver-colored BMW 5 Series Touring has become this patrol vehicle which is operated all over Germany.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundespolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.3 g |
| Release Date | November/December 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Federal Police in Germany still use the predecessor model of the current BMW 5 Series Touring. With more than 20 printing operations as well as a Hella RTK 7 warning light bar, the silver-colored BMW 5 Series Touring has become this patrol vehicle which is operated all over Germany.
| Manufacturer | BMW |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bundespolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver / blue / yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.3 g |
| Release Date | November/December 2020 |