Aeroflot Polar Aviation Antonov AN-2 - CCCP-32338
Product number:
558587
Listprice:
42,95 €
Of the approximately 2,500 aircraft of this unique and robust bi-plane, used by Aeroflot in the 1980s and 1990s, several AN-2s, operating as the main means of transport in the far northern and eastern regions, exchanged the typical Aeroflot blue for red, improving visibility in snow and ice.
| Manufacturer | Antonov |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Aeroflot |
| Category | WINGS |
| Wings Type | AN-2 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 44 x 124 mm |
| Wingspan | 91 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | July/August 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Of the approximately 2,500 aircraft of this unique and robust bi-plane, used by Aeroflot in the 1980s and 1990s, several AN-2s, operating as the main means of transport in the far northern and eastern regions, exchanged the typical Aeroflot blue for red, improving visibility in snow and ice.
| Manufacturer | Antonov |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Aeroflot |
| Category | WINGS |
| Wings Type | AN-2 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 44 x 124 mm |
| Wingspan | 91 mm |
| Weight | 87 g |
| Release Date | July/August 2017 |