095341 MAN TGE Bus “FFW Springe/OT Eldagsen”
Product number:
095341
Listprice:
24,95 €
The Springe voluntary fire brigade, town district of Eldagsen, in Lower Saxony put this MAN TGE into service as a crew transporter in 2018. Herpa will realize the model in a unique edition with two Hänsch DBS 4000 warning light bars.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Springe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | July/August 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Springe voluntary fire brigade, town district of Eldagsen, in Lower Saxony put this MAN TGE into service as a crew transporter in 2018. Herpa will realize the model in a unique edition with two Hänsch DBS 4000 warning light bars.
| Manufacturer | MAN |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Freiwillige Feuerwehr Springe |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 31 g |
| Release Date | July/August 2020 |